Umut Fırat Eroğlu

Hürriyet Pazar - Bilim Teknoloji Yazıları

Umut Fırat Eroğlu 14 ŞUBAT 2021

‘Bitcoin’ciler’ borsayı değil, sosyal medyayı izliyor

Riskleri nedeniyle pek çoğunun gözünü korkutsa da Bitcoin ve benzeri kripto paralar şu sıra yatırımcıların gözdesi. Dünyanın en zengin adamlarından Elon Musk’ın iki tweet’i Bitcoin yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Bakalım, tükettiği elektrik bazı ülkeleri geçen Bitcoin, enerji sıkıntısı yaşanmaya başladığında bu yükselişi sürdürebilecek mi?

Mecidiyeköy’ün vaktiyle dutluk olduğu, Etiler’e kurt indiği hikâyeleriyle büyüdük. Kadıköy’de Moda burnu rüzgârlı olduğundan ‘burada oturulmaz’ diyip arazisini yok pahasına satan bir büyükbabanın hikâyesini hatırlarım... Püfür püfür esen bankta yanımda oturan torunu, arkamızdaki milyonluk dairelere bakıp...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

TÜM KÖŞE YAZILARI


Umut Fırat Eroğlu 07 ŞUBAT 2021

Yeni Süper Güç Sosyal Medya mı?   

ABD’nin 45’inci başkanı Trump giderayak sosyal medyanın gölgede kalan ve karanlık sayılabilecek bir gücünü ortaya çıkardı. Sosyal medyanın bir devlet başkanını susturacak derecede güçlenmesi, geçen haftalardaki WhatsApp vakası gibi ‘kimin kime hizmet ettiği’ sorularını da gündeme getirdi.

İfade özgürlüğü ABD toplumunun temel taşıdır. Öyle ki ABD anayasası her vatandaşın sahip olduğu özgürlükleri tanımlayarak başlar. Zaman zaman -bilhassa siyahlar açısından- üzerine gölge düşse de bu özgürlük ABD’lilerin daimi gurur kaynağıydı ve...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

TÜM KÖŞE YAZILARI

BİYOGRAFİ

Şaman rehber ve yazar Umut Fırat EROĞLU, spiritüel dünyayı ve öte alemi rasyonel düşünce biçimiyle açıklayarak, “İnanan insanların bilen insanlara dönüşmesi” misyonuna odaklanıyor. 

Türkiye’de şifa etkinlikleri düzenleyen Kökler ve Dallar’ın kurucusu olan Umut Fırat, Avrupa’nın büyük şehirlerinde Anadolu şamanı olarak tanınıyor ve düzenli etkinlikler gerçekleştiriyor, bireysel seanslar veriyor.

Kadim şamanik şifacılık öğretileri ve modern bilimsel yaklaşımı yenilikçi bir üslupla yorumlayan Umut Fırat, aynı zamanda Hürriyet Pazar / Bilim Teknoloji köşe yazarı ve şaman ustası olan Shaman Durek imzalı ‘Uyanış’ kitabının yardımcı yazarıdır. 

Ormanın Ruhu Festivali’nin yanı sıra Ormanın Kalbi ve Kendine Dönüş inzivaları ile çeşitli etkinlikler düzenleyen Umut Fırat, ‘Şamanizm Bilgeliği’ ve ‘Şamanın Uyanışı’ eğitimlerinde şamanik yaşam felsefesini ve pratik öğretileri paylaşıyor.